Strona główna    Ogłoszenia i intencje   O Parafii   Grupy   Kościoły   Cudowny obraz   Liturgia   Galeria    Cmentarz    Kontakt

Msze Św. w dni powszednie
(od poniedziałku do soboty)

Kościół pw. Św. Stanisława Bpa

Kościół Parafialny od wtorku do soboty

Msze Św. w niedziele
godz. 10:00 – suma, 11:30

Kościół pw. Św. Stanisława Bpa
godz. 8:00 i 18:00

Nowenny do MB Boreckiej
(w każdą środę)

I Czwartek m-ca
(Godzina Święta)

Kościół pw. Św. Stanisława Bpa

I Piątek m-ca
(nabożeństwo do Serca Pana Jezusa)

Kościół pw. Św. Stanisława Bpa i Parafialny
godz. 9:00 i  18:00

Apel Fatimski
(w 13-tym dniu msc. od maja do października))

Kościół Parafialny

Biuro parafialne mieści się w budynku probostwa.

po wieczornej Mszy Św. do godziny 19:15

W innych godzinach po telefonicznym uzgodnieniu.

Dla narzeczonych po uzgodnieniu telefonicznym w godzinach urzędowania biura.

W uroczystości, święta i pierwsze piątki m-ca
Biuro Parafialne jest nieczynne.

Parafia Borek Wielkopolski

Kościół Fara

Parafia Borek Wielkopolski Parafia Borek Wielkopolski

Parafia Borek Wielkopolski Parafia Borek Wielkopolski Parafia Borek Wielkopolski Parafia Borek Wielkopolski

Kościół farny pw. św. Stanisława Bp. położony jest na południowo-zachodnim skraju miasta, tuż przy granicy Borku z Karolewem, w sąsiedztwie zespołu pałacowo-parkowego, u zbiegu ulic: Powstańców Wielkopolskich i Granicznej. Otoczony jest murem z cmentarzem przykościelnym. Uroczystość odpustowa odbywa się 8 maja.

Kościół wzmiankowany w 1440 roku, był kościołem parafialnym w 1461 roku. Pierwotny drewniany, a w latach 1469-77 zastąpiony murowanym, fundowanym przez biskupa poznańskiego Andrzeja z Bnina – właściciela miasta. W XVII wieku został odnowiony i powiększony (dobudowano kaplicę). W 1792 roku dobudowano wieżę, kaplicę na miejscu wcześniejszej XVII-wiecznej, zakrystię i kruchtę oraz zrekonstruowano skarpy uskokowe.

Na skutek pożaru w 1824 r. kościół został wyniszczony. Gruntownie odrestaurowano i przebudowano go w latach 1853-1860 (między innymi założono strop i odnowiono wieżę).

Został poświęcony w 1860 r. przez biskupa Leona Przyłuskiego. Do 1869 r. był kościołem parafialnym.

Kościół w bryle jest późnogotycki. W XIX wieku został zbarokizowany. Brama kościelna pochodzi z 1795 r., późnobarokowa.

Świątynia stoi na kamiennym cokole, jest murowana z cegły, obustronnie otynkowana, z kamienno-ceglanymi przyporami.

W kościele znajduje się murowany ołtarz główny z 1857 roku, późnoklasycystyczny, architektoniczny z dwiema bramkami, za którymi jest wejście do zakrystii. Dwa ołtarze boczne, także późnoklasycystyczne pochodzą z 1860 r. W kaplicy bocznej umieszczono ołtarz późnobarokowy z końca XVIII wieku.